JAK DOSTAĆ SIĘ DO MIEDZI?

JAK DOSTAĆ SIĘ DO MIEDZI?

Jeśli ktoś miałby jeszcze wątpliwości, tematem przewodnim Miedź Jam’u jest właśnie ten popularny, czerwonobrązowy metal. Czy jego wydobycie może zainspirować twórców gier? Oddajmy głos Pawłowi Hryniewiczowi z KGHM, jednego z największych producentów miedzi na świecie.

Jeśli czytaliście kiedyś ‘Metro 2033’ Dmitrija Głuchowskiego, domyślacie się jak może wyglądać konstrukcja kopalni miedzi. To praktycznie podziemne miasto.
– Rudy miedzi w zasobach KGHM, znajdują się od kilkuset metrów do ponad kilometra pod ziemią. Wielkość naszych wyrobisk[1]jest porównywalna z wielkością Warszawy!– podkreślił z dumą na wstępie Paweł Hryniewicz.

KGHM posiada ponad 25 szybów, czyli tuneli prowadzących z powierzchni terenu do złóż miedzi lub łączących wyrobiska między sobą. Najgłębszy ma ponad 1300 metrów.

Przy pracy na takiej głębokości, kluczowa jest wentylacja, ponieważ z każdymi 100 metrami poniżej ziemi, temperatura wzrasta o 1 stopień Celsjusza. 

Praca w kopalni prowadzona jest przez 24 godziny na dobę. Wszystko musi być odpowiednio zgrane, żeby nie było przestojów ani zapchania taśmociągów. Dlatego pojazdy pod ziemią rozpędzają się nawet do 30 km/h. Od magazynu podziemnego, np. z materiałem wybuchowym, do przodka[2]trzeba pokonać czasem kilka kilometrów. 

Jak wybiera się miedź ze złóż?

Specjalne maszyny wiercą otwory strzałowe na przodzie przodka. To musi być precyzyjna robota, ponieważ później umieszcza się w nich ręcznie materiały wybuchowe, najczęściej w postaci żelu. Następnie się je detonuje.

W kopalni mówi się, że „strzela się wiele przodków na raz”, nierzadko setki dziennie.

Następnie z przodka wybiera się rudę miedzi i przewozi na taśmociąg. Zanim ruda dotrze nim na powierzchnię, młoty pneumatyczne rozbijają większe bryły na drobne. Ich obsługa jest w pełni zdalna, operator siedzi kilka kilometrów dalej.

Po wszystkim na nowo przygotowuje się przodki do dalszej pracy. I tak dzień w dzień, przez okrągły rok. Jest to więc bardzo wymagające zajęcie, ale wydobyta miedź przynosi ogrom satysfakcji.

Mamy nadzieję, że powyższa wiedza nie pójdzie na marne i zainspiruje uczestników Miedź Jam’u przy projektowaniu gier. Do obejrzenia wystąpienia Pawła zapraszamy tutaj.

—————————————————————–

[1]Przestrzeni powstałych w wyniku robót górniczych
[2]Koniec wyrobiska, gdzie mają miejsce prace związane z drążeniem